Moja historia

Kariera klubowa

Swoją karierę zawodniczą rozpocząłem w klubie "Wigry" Suwałki. Barwy tego klubu reprezentowałem na boiskach IV i III ligi do czerwca 1997 roku. 

W wieku 20 lat zostałem wytransferowany do "Legii" Warszawa. W stołecznym klubie występowałem do lutego 2002 roku z półroczną przerwą na wypożyczenie do GROCLINU Dyskobolia Grodzisk (15 spotkań w ekstraklasie). W "Legii" Warszawa rozegrałem 17 spotkań w ekstraklasie zdobywając z tym klubem tytuł Mistrza Polski 2001/2001 oraz Puchar Ligi. 

W lutym 2002 roku przeniosłem się do ukrainskiego klubu Szachtar Donieck, z którym w sezonie 2001/2002 zdobyłem tytuł Mistrza Ukrainy oraz Puchar Ukrainy. Szachtar Donieck reprezentowałem w 19 meczach ekstraklasy ukraińskiej w rozgrywkach Pucharu Ukrainy oraz Pucharu UEFA. 

W czerwcu 2003 zostałem zawodnikiem "Spartaka" Moskwa. Klub ten reprezentowałem do grudnia 2007 roku. Rozegrałem w jego barwach 94 spotkania rosyjskiej Premier Ligi, wielokrotnie w roli kapitana zespołu. Wraz ze swoim zespołem trzykrotnie zdobywałem Wicemistrzostwo Rosji 2005,2006,2007. Moskiewski klub reprezentowałem również w rozgrywkach Pucharu Rosji, Superpucharu Rosji, Pucharu UEFA oraz UEFA CHAMPIONS LEAGUE edycja 2006/2007. 

W styczniu 2008 związałem się z klubem polskiej Ekstraklasy "Korona " Kielce, w barwach tego klubu rozegrałem 10 spotkań w Ekstraklasie. Po degradacji tego klubu w wyniku afery korupcyjnej przeniosłem się do "Iraklisu" Saloniki, klubu greckiej ekstraklasy. Barwy "Iraklisu" Saloniki reprezentowałem w 39 spotkaniach greckiej ekstraklasy. 

W styczniu 2010 roku związałem się kontraktem z klubem rosyjskiej Premier Ligi "Sibir" Nowosibirsk. W barwach tego klubu rozegrałem 14 spotkań w Premier Lidze oraz reprezentowałem ten klub w rozgrywkach Pucharu Rosji ( Finał edycji 2010), jak również w rozgrywka UEFA Europa League. 

Ostatnim klubem w mojej piłkarskiej karierze był cypryjski Anorthosis Famagusta. W tym klubie rozegrałem jedno spotkanie w cypryjskiej ekstraklasie. 

W kwietniu 2011 roku w wyniku urazu musiałem poddać się podwójnej operacji kręgosłupa, co w efekcie wpłynęło na zakończenie mojej piłkarskiej kariery. 

W Reprezentacji Polski rozegrałem 11 oficjalnych spotkań. Zawodnikiem kadry byłem o 2002 do 2009 roku. Miałem zaszczyt reprezentować nasz kraj po wodzą takich trenerów jak: Jerzy Engel, Zbigniew Boniek, Paweł Janas, Leo Benhaker, Stefan Majewski, Józef Młynarczyk, Frans Hoek. 

W zespołach klubowych miałem zaszczyt współpracować z następującymi trenerami: 

1. Mirosław Jabłoński (Legia Warszawa) 
2. Lucjan Brychczy (Legia Warszawa) 
3. Krzysztof Dowhań (Legia Warszawa) 
4. Janusz Białek (Groclin Grodzisk) 
5. Dragomir Okuka ( Legia Warszawa) 
6. Nevio Scala ( Szachtar Donieck, Spartak Moskwa) 
7. Aleksander Starkovs ( Spartak Moskwa) 
8. Władimir Fiedotov (Spartak Moskwa) 
9. Oleg Protasov ( Iraklis Saloniki)

 

 

Kategorie

Życiorys
Wojciech Kowalewski, ur. 11 maja 1977 w Białymstoku
czytaj więcej »
Kariera klubowa
Swoją karierę zawodniczą rozpocząłem w klubie "Wigry" Suwałki. Barwy tego klubu reprezentowałem na boiskach IV i III ligi do czerwca 1997 ...
czytaj więcej »
Kariera reprezentacyjna
Marzeniem każdego piłkarza jest gra w reprezentacji kraju. Wojciech Kowalewski spełnił je 10 lutego 2002 roku a ...
czytaj więcej »
Video
Dział Video ukazujący wieloletnią karierę Wojciecha ...
czytaj więcej »